Торайғыров университетінің өкілдері Баянауыл ауданында өткен өңірлік экологиялық кеңестің көшпелі отырысына қатысты. Ғалымдар Павлодар облысының туристік индустриясының ағымдағы жай-күйіне талдау жасады және экологиялық туризмді дамыту бойынша өз ұсыныстарын енгізді.

[09:28, 19.06.2022] Диляра Нуртаева: Экокеңес мүшелерінің кездесуі Баянауыл ұлттық табиғи паркінде өтті. Отырысқа Павлодар облысының әкімі Әбілқайыр Сқақов пен Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі Әлия Шалабекова төрағалық етті. Tou атынан алаңда Агротехнология кафедрасының қауымдастырылған профессоры Виктор Камкин сөз сөйледі. Ол ағымдағы туристік ағын туралы мәліметтерді және аймақтың негізгі туристік аймақтарының тартымдылығын бағалауды ұсынды.

Профессордың мәліметінше, бүгінгі таңда Павлодар облысында туристер ағыны 209 мыңға жуық адамды құрайды. Олардың көпшілігі - шамамен 109 мыңы - ішкі туристер. Тағы 90 мыңға жуығы - Қарағанды облысы мен Нұр-Сұлтан қаласынан келген қонақтар. Ертіс өңірінің туристік аймақтарының жалпы тартымдылығына келетін болсақ, Баянауыл ұлттық паркі сарапшылардан 79 балл, "Ертіс орманы" резерваты - 81 балл, ал Ертіс өзенінің жайылмасы - 95 балл алды. Оларды бағалаудағы басты критерийлер кескіндеме, бірегейлік, танымдық құндылық және қол жетімділік болды.

Баянауылдың туристік әлеуетін толық ашу үшін ToU өкілдері жаңа туристік бағыттарды енгізуді ұсынды. Бұл, мысалы, Драверт гроты, Атбасы жартасы мен Жасыбай зираты және жаяу, атпен және велосипедпен жүруді қамтитын "Сабындыкөл құстары" кіретін "тарих соқпақтары". Сонымен қатар, Виктор Камкин түрлі шөптер өсетін Баянауыл дәрілік туризмнің орталығына айналуы мүмкін екенін еске салды. Ол табиғи шикізат -  100%  өсімдіктерден жасалған 9 шөп шайынан тұратын "Баянтау аңыздары" топтамасын ұсынды.

Сарапшылар жаңа ботаникалық маршрутты "Ертіс орманы" резерватында іске қосуды ұсынып отыр. Ол алты бағыттан тұрады және 49 шақырым қашықтықта орналасқан. Осы бағыт бойынша жол жүріп, туристер  барлық сұлулықты  еркін  тамашалайды.

Торайғыров университетінде Павлодар жағалауын дамыту үшін "Interactive Riverfront" тұжырымдамасын әзірлеу ұсынылды. Ол жағалау аумағын функционалды аймақтарға бөлуді, шағын сәулет нысандарын, ақпараттық стендтерді орнатуды және тағы басқаларды қамтиды.

Экологиялық кеңестің отырысы 5 маусымда Қазақстанда атап өтілетін кәсіби мерекеге орай экологтарды құрметтеумен аяқталды. Экология, геология және табиғи ресурстар министрі Серікқали Брекешевтің атынан университеттің ғылым және инновациялар жөніндегі проректоры Нұрлан Ержанов та құрмет грамотасына ие болды.

Фото Валерий Бугаев.
[09:29, 19.06.2022] Диляра Нуртаева: Павлодар облысында экологиялық туризмге ерекше назар аудару қажет. Бұл туралы бүгін Баянауыл ұлттық табиғи паркінде өткен облыстық экологиялық кеңестің көшпелі отырысында айтылды.

ToU ғалымдары Павлодар облысының туризм индустриясына талдау жасап, өңірде экотуризмді дамыту бойынша өз ұсыныстарын енгізді. Бұл, біріншіден, Баянауылда жаңа туристік бағыттарды енгізу. Көптеген шөптер өсетін жерде дәрі-дәрмек туризмін дамыту қажет.

Екіншіден, біз "Ертіс орманы" резерваты мен Ертіс жайылмасының орасан зор әлеуетін пайдалануымыз керек. Егер осы мәселеге ұтымды қарайтын болсақ, Қазақстанның ең үлкен өзенінің жайылма аумағында да, ленталы борда да жайлы туристік аймақтарды ұйымдастыруға болады.

Үшіншіден, біз Павлодар жағалауы туралы ұмытпауымыз керек. Бұл орын облыс орталығының басты көрікті жерлерінің бірі болып саналады. Жағалау аймағын дұрыс аймақтарға бөлу және жабдықтау арқылы біз оны әлемнің түкпір-түкпірінен туристерді тарту орталығына айналдыра аламыз.

Өңір басшысы Әбілқайыр Сқақовқа және Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің басшылығына Павлодар облысында туризмді дамыту бойынша өз көзқарастарымен бөлісуге мүмкіндік бергені үшін алғыс айтқым келеді. Бұл гидтерді дайындау немесе дәрілік өсімдіктер өндірісін ғылыми қолдау болсын, ToU кез-келген мәселе бойынша билік пен бизнеске көмектесуге дайын.

Фото Валерия Бугаева.