С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттік университетінде «Ауыл шаруашылығындағы инновациялық технологиялар және өнімдерді қайта өңдеу» семинары өткізілді. Іс-шара Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Жолдауын түсіндіру аясында ұйымдастырылған.

С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттік университетінің ректоры, философия ғылымдарының кандидаты Гаухар Ахметова жиналғандарды қарсы алды. Өз сөзінде ол ғылымды қаржыландыру бойынша бір күндізгі педагогқа арналған нормативтік көрсеткіштердің 232% -ға артық орындалғанын атап өтті.  Бұл Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жанындағы гранттық келісімшарттар мен зерттеу тақырыптарын іске асыру арқылы мүмкін болған.

Жолдауда айтылғандай, аграрлық университеттер агроөнеркәсіптік кешендегі озық білімдер мен тәжірибелерді тарату орталықтары болуы  тиіс.

Осыған байланысты агротехнология факультетінің ғалымдары аймақтағы агроөнеркәсіптік кешенді ғылыми тұрғыдан қолдауға белсенді атсалысуда. Мысалы, күнбағыс тұқымын өндіруді арттыру, вируссыз тұқымдық картоп өсірудің инновациялық әдістері, спортшыларға арналған ферменттелген сүт өнімдері және т.б.

Зоотехнология, генетика және іріктеу кафедрасында малдың геномдық іріктеуі, ірі қара малдың индексін бағалау, жасанды ұрықтандыру және эмбриондарды трансплантациялау, сүттің химиялық және сапалық құрамы бойынша іргелі зерттеулер жүргізіледі. Бұдан басқа, азықтың химиялық құрамы бойынша зерттеулер жүргізу жоспарланып отыр.

Профессор Т.К.Бекетовтың жобасы «Биотехнология әдістерімен сиыр-тіркемелердің генетикалық әлеуетін жеделдету» фермалар қысқа мерзім ішінде бір жоғары өнімді сиырдан бірнеше ондаған бағалы тұқым алу үшін фермаларға трансплантациялауға мүмкіндік береді. Бұл технология жас сүт кооперативтері үшін өте маңызды болмақ.

Май ауданындағы  «Ақжар-Өндіріс» ЖШС-ндегі кафедра студенттері қазақ жылқыларының «Бестау» зауыттық типін құрды.Бұдан әрі, жұмыс жасау арқылы жоғары сүтті малдардың табын қалыптастыру жоспарланған. ТМД елдерінде жүргізілген жұмыстардың ешқайсысында болмаған жылқы шаруашылығында жаңа сүт пен ет түрін жасауға мүмкіндік береді.

Сонымен қатар, агроөнеркәсіптік кешенінің ғылыми қарқындылығын жоғарылату, ауыл шаруашылығын нақты жүргізу және жаңа технологияларды көшіру, олардың ішкі жағдайларға бейімделу мәселелеріне қол жеткізуге мүмкіндік беретін геоақпараттық жүйелерді енгізу қажеттілігі туралы пікір айтылды.