Ғылыми-зерттеулік жұмыстар

1 Қаржыландырылатын ҒЗЖ орындалуы

Жыл ішінде кафедра қызметкерлерімен қаржыландырылатын ҒЗЖ келесі тақырыптар бойынша орындалады:

1) Мемлекеттік мақсатты ғылыми-зерттеу жұмысы «Лядвенца рогатого әртүрлі азығын әзірлеу» тақырыбында жеңіске жеттік (ҚР АШМ) 3,5-4 млн. теңге 2015-2017жж. (Альмишев У. Х.)

2)055 "Ғылыми және/немесе ғылыми-техникалық қызмет", кіші бағдарлама 101 "ғылыми зерттеулерді Гранттық қаржыландыру" ғылым Комитетінің және ҚР БҒМ "жобасы бойынша Әзірлеу үшін құс шаруашылығы кешендерін қалдықсыз, экологиялық таза биотехнология өсіру қолдана отырып, хомобиотикалық айналымы" 2015-2017 ж., (Мұстафаев Б. А., Какежанова, З. Е.).

3)Грант ҚР БҒМ "ғылыми-зерттеу жұмысын Анықтау перспективалы қарай өсіру Қазақстанның солтүстік-шығысында күнбағыс будандарының селекция Нови Сад (Сербия) технологиясын әзірлеу және олардың тұқым шаруашылығы суармалы Павлодар облысы". 6300 мың теңге. (Урумбаев К. А.)

Бірінші жарты жылдықтың қорытындысы бойынша 2016 жылғы кафедрасы екінші орын алды университет бойынша жету шеңберінде тиімділіктің басты көрсеткіштерін (КРІ) "көрсеткіші бойынша тартылған қаражат Көлемі іске асыру шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстары" және тиісті дипломмен марапатталды.

2 Қаржыландырылатын ҒЗЖ орындау нәтижелері

Урумбаевым К. А. басшылық жасаған  қаржыландырылатын мемлекеттік грант ҚР БҒМ "ғылыми жобасымен Анықтау перспективалы қарай өсіру Қазақстанның солтүстік-шығысында күнбағыс будандарының селекция Нови Сад (Сербия) технологиясын әзірлеу және олардың тұқым шаруашылығы суармалы Павлодар облысы".

Ұсынылған 2015 ж. (бірінші жылы жоба) есебін жеңіп алды, халықаралық сарапшылардың бағалау 21 ұпай. Нәтижелері бойынша бірінші жұмыс жылы осы жоба бойынша дайындалған мақала басып шығару үшін журналына Helia, базасына кіретін дәйексөз Скопус. 2016 ж. жұмыстарды орындау үшін екінші жылы жобаны қаржыландыру алынды бұрынғы көлемде 6300 мың теңге. Мамыр 2016 ж. жұмыстар жоба бойынша салынған мынадай тәжірибелер:

Экологиялық сорт сынағы "ОХМК" ЖШС Шығыс Қазақстан облысы және "Сергей" ШҚ, Ақсу ауданы;

Өндірістік сорт сынағы " "Щербак" ШҚ, Качир ауданының "ШҚ, Романенко" және "Галицкое" ЖШС, Успен ауданының;

Учаскелері будандастыруды алу үшін буданның Новосаданин ЖШС-Успенка ауданының "Галицкое" және "Сергей" ШҚ, Ақсу ауданы.

Қазіргі уақытта жұмыстар жүргізілуде күнтізбелік жоспарына сәйкес.

3 ҒЗЖ нәтижелерін оқу үрдісіне және өндіріске енгізу

Органикалық ауыл шаруашылық қалдықтарын қайта өңдеу технологияларын, қорда шірітетін құрттарды культивациялау бойынша кеңестерді, жыл сайын 5 тонна биогумус алуды енгізу; Органикалық ауыл шаруашылық қалдықтарын қайта өңдеу технологияларын, биогумус алу мақсатында ауыл шаруашылық қалдықтарын өңдеу саласына қарашірік түзетін 1 млн. құртты енгізу.

4 ҒЗЖ нәтижелерінің коммерциализациясы

Какежанова З.Е. биогумус дайын өнімдерін өндіру мен жүзеге асыру бойынша 2016 жылдан бастап «Офис коммерцилизации» ЖШС-де менеджер ретінде жұмыс істеді.

5 Патент алу , авторлық құқық жөніндегі куәлік

2016 жылы патенттер алынды:

Биогумус алу тәсілі;

Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және биогумус алу тәсілі;

Ұсақ қара малдың көң түріндегі органикалық қалдықтарын өңдеу негізінде биогумус алу.

6 Конкрустарда қатысыу

Камкин В.А. «Қазақстан ғылымын дамытуға сіңірген еңбегі үшін» төс белгісімен марапатталған.

Какежанова З.Е. «Damu» «Enterprises solutions» конкрустарына қатысты және конкрус нәтижесі бойынша « ЖШС Шарбақты Құс құс фабрикасының қалдықтарды кәдеге жарату мәселесі» жобасымен I дәрежелі диплом алды.

Алтыбаева А.К. Х Республикалық студенттер арасындағы пәндік олимпиядаға 5В080100 Агрономия мамандығы бойынша команда дайындады. 24 қатысушылардан Агр-401 тобының студенті Хайратхан Рауан жеке сынақ бойынша 3 орынға ие болды.

Ермулатов А.А. Х Республикалық студенттер арасындағы пәндік олимпиядаға 5В080700 Орман ресурстары және орман шаруашылығы мамандығы бойынша команда дайындады. 21 қатысушылардан ЛРиЛ-302 тобының студенті Темербулатова Жулдыз жеке сынақ бойынша 3 орынға ие болды.

7 Басылымдар (шығыс деректердің, көлемнің, авторластарының белгіленуімен)

Кафедра ұжымының 92 жұмысы жарияланған. Олардың ішінде 9-шетелдік. Олардың ішінде дәйексөздер басылымдарда - 3.

Орыс тілінде: басылымдар – 5; тезистер – 53әдістемелік-оқу ұралы – 5; монографиялар – 1.

Қазақ тілінде: басылымдар–1; тезистер – 21;әдістемелік-оқу құралы – 3.

Шетел тілінде: басылымдар – 3; монографиялар – 1.

2016 жылдың бірінші жарты жылдық қорытындысы бойынша кафедра «Факультеттің ПОҚ басылымдық және инновациялық қызметі» кілттік көрсеткіштер тиімділігі (KPI) жетістіктері бойынша университет ішінде 3 орынға иеленді.

8 Ұйымдастырылған және өткізілген ғылыми шаралар

Кафедра ұжымы ғылыми-практикалық конференцияларды ұйымдастыру және өткізу шараларына қатысты.

VII Торайғыров оқулары. С.Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттік университетінің 55-жылдығына арналған Павлодар облысындағы өмір сапасы, жағдайлар мен келешек, 2015.

Жас ғалымдарың халықаралық ғылыми-тәжірибиелік конференциясы , студенттер мен оқушылардың «XVI Сатпаев оқулары»