С. Торайғыров ПМУ қабырғасында АҚШ елшілігінің бағдарламалар үйлестіруші Рахия Бекбаеваның қатысуымен кездесу өтті.

Рахия Бекбаева жоғарғы оқу орының оқытушылардың кәсіби дамуға арналған халықаралық білім бері бағдарламаны ұсынды(Junior Faculty Development Program - JFDP). Кездесуге магистранттар, профессорлық-оқытушылық құрам және қызметкерлер шақырылды.

JFDP білім беру және мәдени Бюросының және АҚШ-тың Мемлекеттік әкімшілігінің бағдарламасы болып табылады. Бұл бағдарлама Қазақстанда Халықаралық білім бойынша АҚШ-тың Кеңестерімен әкімшілк етеді.

Бағдарлама жоғарғы оқу орындарының оқытушыларға АҚШ-тың жоғарғы оқу орындарда ғылыми тағламадан өтуге және біліктілікті арттыруға мүмкіндік береді. Бағдарламаның аяқталу кезінде оқытушыларға ғылыми дәрежені немесе лауазым берілмейді, бірақ оларға келесі мүмкіншіліктер беріледі:

-    жаңа курстарды жасау, өз университетінде оқу жоспарына инновациялар енгізуге;

-    АҚШ-та алған тәжірибе бойынша оқу және оқыту әдістерді таратуға;

-    өзінің зерттеу саласындағы ақпараттық базасын кеңейтуге;

-    американдық және өзінің университеттер арасындағы байланысты орнатуға және қостауға;

Қызметке, бағдарлама шеңберінде, бес ай аралығында бақылау, оқу жоспарын әзірлеу, материалдарды жинау, конференцияларға қатысу, американдық әріптестермен ынтымақтастық, тұсау кесер және бірге оқыту курстары енеді. Қатысушылар американдық қабылдаушы университеттерде жайластырады, қайсы барлық керек қаражаты және факультеті  бар.

Қатысу үшін шарттары:

•    ЖООдағы толық ставкасына еңбек өтілі минималды екі;

•    ЖООда өтініш беру кезінде толық ставкасына жұмыс істеу;

•    Ағылшын тілінің деңгейі жеткілікті болуы.

Жыл сайын Қазақстанның әр аймақтардан  5-6 оқытушы осы бағдарламаның үміткері болып, бір академикалық семестр аралығында ғылыми тағламадан өтеді.

Кездесудің аяқталу кезінде қатысушылар бағдарлама үйлестірушіге белсенді түрде сұрақтарды беріп және толық қамтыған жауптарды алды.

Сонымен қатар буклеттер, бағдарламаға қатысу үшін өтініш үлгісін және үйлестірме материл таратылды.