Жуырдда ПМУ Қазақстан халқы Ассамблеясы сарапшылары.

Мемлекеттік тілдің әліпбиіне арналған бірыңғай стандартты латын графикасына ауыстыру туралы жалпыұлттық талқылау шеңберінде жиын өткізді.

Қазақстан халқы Ассамблеясының бастамасымен республиканың жоғары оқу орындарының барлық ҚХА кафедраларында дөңгелек стол түрінде талқылау шарасы өтті.

Талқылауға облыстың ҚХА-ның ғылыми-сараптамалық тобының мүшелері, тарихшылар, лингвистер және университеттің студенттік ұйымдарының белсенділері қатысты.

Дөңгелек стол модераторы – ҚХА кафедрасының меңгерушісі, тарих ғылымдарының докторы С.Н.Мамытова. Бұл мәселе көпұлтты қоғам үшін аса маңызды, сондықтан, кешенді сараптама және кең талқылау қажет екенін атап өтті.Сонымен бірге, ол латын жазуын сақтау мәселесі қазіргі жаһандану үдерістері жағдайында тарихи алғышарттар мен өзектілікке ие екендігін атап өтті.

- «Қазақстан қазір халықаралық интеграциялық үдерістерге қатысады, әлемдік қауымдастықтың негізгі диалог алаңына айналды, бейбітшілік пен келісім елі ретінде туристердің назарын аударды. Бұл логикалық түрде әлемнің көптеген елдерінде кеңінен қолданылатын латын әліпбиіне көшуді талап етеді» - деді ол.

Талқылау соңында қатысушылар қазақ жазуын латын графикасына енгізу мәселесін енгізуді толықтай қолдайтынын білдірді.