Торайғыров университетінің химия және химиялық технологиялар кафедрасының постдокторанты Иван Раделюк кәсіпорындардың суын қайта пайдалануды ұсынады, тұщы су тапшылығы проблемаларын ескере отырып, су ресурстарының алдағы азаюы өзекті мәселе болып табылады.

Оның жобасының идеясы - қолайлы сапаға дейін тазартылған өнеркәсіптік кәсіпорындардың ағынды суларын қайтадан өндірісте немесе ауыл шаруашылығында пайдалану, бірақ іс жүзінде дамуды жүзеге асыру оңай болған жоқ.

- Осы тұжырымдаманы енгізуге кедергі келтіретін бірнеше факторлар бар, олардың арасында қолданыстағы тарифтер, инфрақұрылымдық дайындықтың жоқтығы және басқалары бар. Кедергілердің жиынтығына байланысты аймақтағы кәсіпорындарға суды үнемдеудің қажеті жоқ, оларға ағынды суларды табиғи көздерге қайтару оңайырақ. Суды тазарту үшін белгілі бір лимит бар, ал кәсіпорындар бұл лимитті ұстанады, бірақ олар бұл лимитті төмендетуге, талаптарын қатайтуға және осылайша суды қайта пайдалануға жіберуге болады деп ойламайды, - деп атап өтті Иван Раделюк.

Айта кетейік, Иван Раделюк өз зерттеулеріне Ғылым және жоғары білім министрлігінен 18 млн теңге қаржы алған. Естеріңізге сала кетейік, өткен жылы ЖОО ғалымдары ғылыми әзірлемелерді іске асыруға өз зерттеулерімен 800 млн теңгеге жуық қаржы тартқан болатын.

- Қаржыландыру көлемі жыл сайын өсіп келеді және министрлік ғылыми бастамаларды қолдайды - бүкіл Қазақстанға қаржыландыру көлемінен үш есе көп бөледі, сондай-ақ конкурстар саны артып келеді, яғни қатысуға және ұтып алуға көбірек мүмкіндіктер пайда болады, - деп атап өтті Ғылыми-инновациялық HUB директорының м.а. Марьям Қырықбаева.

Сондай-ақ, Қазақстан жасыл экономикаға көшудің ұлттық бағдарламасын қабылдағанын атап өтеміз.