C. Торайғыров атындағы ПМУ – ЖОО-ның техникалық базасында құрастырылған, елдiң бiршама университеттерiнiң бiрi, индустриалды институт. Павлодарлық индустриалды институты 1960 жылдың күзінде таратылған авиация училищесiнiң базасында құрылды. Техника ғылымының докторы, доцент Евгений Федорович Эпиктетов ректор болып тағайындалды, бұған дейін Қазақ ауылшаруашылық институтында проректор болып қызмет атқарған. Оның тәжірибесімен ұйымдастырушылық қабілетімен институтты аз уақыттың ішінде республикадағы техникалық жоғары оқу орнында лайықты орынды алуға жағдай жасады. Университеттің тарихын кімдер бастағаның айту керек. Олар: М.Б. Батырбекова, Л.Я. Гробальскую, Б.Р. Езерского, К.Д. Жуламанова, В.С.Ким, Е.А. Любавина, Н. И. Метельского,Г.М. Муканова, М.А.Текжанов. Сонымен бірге өз үлесін қосқандар М.И. Лысенков, В.И. Малыхина, Л.Ж. Утешев, И.В. Воротягин, С.Б. Демин, М.С. Малоземов, Л.Е. Эпиктетова.

24-шi әскери авиация училищесі таратылғаннан кейін қабылданған институттың жаттығу сабақтары қайтадан жабдықтылған ғимараттарда және үймеректе жүргізіле бастады. Бiрiншi курске қабылдау күрделi шарттарда өткізілді: ыңғайлы дәрісханалар болмады, тіпті электр жарығы да болмаған. Ғимарат қаланың шетінде болды.

Бірінші оқу ғимараты (1960 ж.)

Бірақ Павлодарлық индустриалды институтының бiрiншi курсындағы барлық қиындықтарға қарамастан түгел оқу формасына 400 адам қабылданып және 1960 жылдың 2 желтоқсанында институттың ресми рәсімде ашуы өтті.

Институттың құрылымында 3 факультет құрылды: машина жасаудан 5 мамандықтар бойынша студенттерді дайындау, инженерлiк-құрылыс және энергетика, әрқайсысы 2 мамандықтың иегері болған. Оқу жылының екiншi жартысында 22 оқытушы сабақ жүргізді, олар 7 кафедралар бойынша таралған: СОКП тарихы, жоғары математика, химия,. шет тiл, дене тәрбие, технология металлдары және құрылысшылары iсі. Сызу геометриясы және сызу кафедрасы оқу жыл iшiнде құрылған.

Емтиханда

Институт 1970 жылдарының басына күшейіп, жаса ағымдағы жұмыстар және ары қарай дамыту үшiн керектi шарттар жасалды. 1971-1985 жылдарында оқу корпустары, жатақхана салынып, барлық тұрғын-үйге мұқтаждарды қамтамасыз еткен және де лаборатория жасалып және жабдықталды.

Бас оқу корпусынын ғимараты (1976 ж.)

Зертханалық құралдар (1970 ж.)

Емтикханаға дайындалу

СҚЖ еңбекке дайын

1980 жыл ПИИ жоғарғы және орташа арнайы бiлiмнiң қойылуы бойынша және ғылыми-зерттеу жұмыстардың нәтижелерінде Министрлiктер жүйесiнде нық озып орында алады. ПИИ 1992 жылы мемлекеттік қорытындылау нәтижесі негізінде Қазақ мемлекеттік техникалық университетіне өзгерген. КазМТУ 1996 жылы С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттік университетіне өзгертілген, құрамына индустриалды және педагогикалық институттар кірген.

С. Торайғырова атындағы ПМУ құрамына 11 факультеттер кiредi (тарих және құқық; физика; математика және ақпараттық технология; филологиялар, журналистика және өнер; шет тiлдерi; металлургиялар, машина жасау және көлік; энергетика; биология - химия; сәулетшiлiк-құрылысы; қаржылай-экономика; ЖОО дейінгі үйрену; мамандығын жетiлдiру), 11 ғылыми-практикалық орталықтар, ғылыми-технологиялық парктар, дистанциялық оқыту орталығы, студенттің конструкторлық бюросы. Университетте көрнекті ғылыми потенциалы бар. Университетте ғылыми, жоғарғы кәсіби бiлiктiлiктiң ғылыми - педагогикалық және өндiрiстiк кадрларының көп деңгейлi үздiксiз әзiрлеуi iске асауда: дарынды балалар үшiн көп профилді облыстық мектеп-лицейі, колледж, бакалав, магистратура және аспирантураны дайындайды.

Ректорлар

Е.Ф. Эпиктетов Е.Е. Мирошник Ф.К. Бойко