Аблеев Жаудат Шәмілұлы

Лауазымы: "Сұнкар"спорттық клубының төрағасы
Білімі: жоғары, 1978 ж. Павлодар мемлекеттік педагогикалық институты, дене шынықтыру мұғалімі.
Оқытатын пәндер: Дене тәрбиесі бойынша тәжірибелік сабақтар
Жұмыс өтілі: 43 жыл
Ғылыми еңбек тiзiмі: оқу-әдістемелік құрал «Мектепте дене шынықтыру бойынша оқу үдерісін жоспарлау»

Мақсаты:

1. Қолда бар спорттық құрылымдарды жаңғырту және қайта құру,дене шынықтыру-сауықтыру обьектілерін типтік жобалар бойынша құрылысын салу,қол жетімді спорттық құрал-жабдықтар мен жолымен С.Торайғыров атындағы ПМУ-де спорттық-сауықтыру инфрақұрылымдарын дамыту;

2. Университет спорттың бұқаралық түрімен шұғылданатындардын санын арттыруға бағытталған спорттың-бұқаралық және дене шынықтыру-сауықтыру жұмастарын күнделікті дене шынықтыру-сауықтыру сабақтарында оларды жарыстарға қатыстыру жолымен студенттер мен университеттің профессорлара мен мұғалімдер ПМҚ құрамын атап өту;

3. Республикалық және халықаралық аренада С.Торайғыров атындағы ПМУ-нің спортшылары мен жатықтырушыларының спотр түрлері бойынша өзара жарыстарын көтеру, тиімді спорттық технологиялар енгізу жолымен іс- шараларды жүзеге асыру,медициналық және материалды-техникалық жүйерерді жаңғырту жүйесін қамтамасыз ету, дарынды спортышыларды іріктеу жүйесін жетілдіру, университет негізінде спортсмендердің шеберлігін көтеруге ықпал ететін оларды жоғарғы спорттық нәтижелерге жету және сапалы дайындау спорттық іс-шараларды жеткізу.

Міндеттері:

- дене шынықтыруды қажетті деңгейде дамытуға жетуді қамтамасыз кту,жеке бастың, оның денсаулығын нығайту, кәсіби іс-қимылдарға дайындығын жетілдіру;

- дене шынықтыру спорттықіс-қимылдарды бірге жүргізу үшін жастарды және ұжымдарды, клубтарды, ұйымдарды біріктіру мүмкіндігін қамтамасыз ету;

- дене шынықтыру спорттық іс-қимылдар процесінде студенттің жеке-кәсіби даму моделін, шығармашылық қабілетін бағалау мүмкіндігін қамтамасыз ету, өзін-өзі тану, өзінің щегін бекіту, өзін дамыту, жеке басының қабілетін дамытуды қамтамасыз ету;

- дене шынықтыру мәдениеті мен спорт саласында студенттердің талпынысын кеңейту, дене шынықтыру-спорттық іс-қимылдарда білімдерін пайдалануды жеделдету және осы іс-қимылдарды кәсіби өлшемдерге жатқызу;

- спорттық құрылымдар мен спотрттық құрал-жабдықтарды жаңғыртумен айналысатындарды халықаралық сатндарттарға сәйкес қамтамасыз ету;

- профессорлар мен студенттердің бұқаралық спорт түрлерімен шұғылданатындарды 20%-ге дейін ,айына 500студенттен кем емес санына үнемі ұлғайту;

- ҚР-ның ұлттық құрамасына резервтерді Ж.О.О-да жоғары санаттағы спортшыларды дайындауға мүмкіндік жасау.

Іс-қимылдар: «Сұңқар» спорттық клубы коммерциялық ұйым емес болып саналады, С.Торайғыров атындағы Павлодар Мемлекеттік Университетінің студенттері мен мұғалімдерінің қалауымен құрылған. 2003 ж. студенттер спортты жетілдіруге, денсаулықтарын нығайтуға бұқаралық және дене шынықтыру спорттық іс-шараларды ұйымдастыру үшін бағытталған. Клубта 19 жаттықтырушы 15 спорт түрінен жұмыс істейді, 2000 аса студенттері қамти отырып, 80 спорттық-бұқаралық іс-шараларды жүргізуде профессорлық мұғалімдер құрамындағы ардагерлерге аса көңіл бөлінеді. Қызығушылықтарына сәйкес секциялар мен университеттің есебінен жұмыс істейді.

Университет ректоры бекіткен күнтізбелік жоспарға сәйкес спорт клубы студенттер мен оқытушылар арасында 70-тен астам іс-шаралар өткізеді және 50-ге жуық іс-шаралар қаланың, Республиканың және атақты адамдардың университеттің дөңгелек, мерекелік күндеріне арналған.

Жыл сайын университет жоғары оқу орындары арасында спорттың 11 түрі бойынша қалалық спартакиадаға қатысады. Университет құрама командалары жыл сайын қыста және жазда Қазақстан жоғары оқу орындары арасындағы студенттік Универсиадаға қатысады.

Павлодар қаласында өткен VII қысқы Универсиадада спорттың ІІ түрі бойынша жалпы командалық есепте С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттік университетінің командасы жеңімпаз атанды. С. Торайғыров Қазақстанның 40-тан астам жоғары оқу орындарының арасында 4 жалпыкомандалық орынға ие болды. Университеттің құрама командалары баскетболдан ұлттық студенттік лигаға (ерлер, әйелдер) және футболдан Ұлттық студенттік лигаға қатысады.

"Сұңқар" спорт клубы профессор-оқытушылар құрамы мен қызметкерлер арасында үлкен жұмыс атқаруда. Олар үшін 6 секция жұмыс істейді және үнемі жарыстар өткізіледі.

Денсаулық – зор байлык 8 спорт түрінен . 11 команданың қатысуымен футболдан Ректор Кубогы . Волейболдан және үстел теннисінен Ректор Қубогы.

Студенттер мен спорт ардагерлері қатысады, қалалық жарыстарда: дуатлон, жеңіл атлетикалық кроссы, эстафета, шаңғы жарысы. Университет оқытушылары мен қызметкерлері Білім және ғылым қызметкерлері арасында облыстық кәсіподақ жарыстарына қатысады.

Қазақстан Республикасының Президенті Н. Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында Павлодар мемлекеттік университетінде жыл сайын 7 сынақ түрі бойынша президенттік тесттер қабылданады. Барлық спорттық-бұқаралық іс-шаралар университеттің спорт алаңдарында және спорт базаларында өткізіледі, онда спорт ядросы бар: футбол алаңы, 400 метрден 4 жүгіру жолы, баскетбол, волейбол, граната лақтыру, ядро итеру секторлары бар.