Toraighyrov University қабырғасында Павлодар индустриалдық институтының ректоры, техника ғылымдарының докторы, ҚР Минералдық ресурстар академиясының академигі, ғалым-өнертапқыш Федор Константинович Бойконың 100 жылдығына арналған халықаралық конференция болып өтті.

Федор Константинович Бойко 1941 жылы аман қалмауы да мүмкін еді, бірақ жиырма жасар жасөспірімге аман қалып, ұзақ өмір сүру, көптеген маңызды ашылулар мен талантты оқушылардың өмірін сақтау бұйырыпты. Федор Бойко соғыста биік таулы жерлердегі сұрапыл ұрыстарға қатысып ерлік көрсетті. «Кавказды қорғағаны үшін» медалімен марапатталды, Тегеран конференциясына да қатысты.

1943-ші жылы ол Иосиф Сталиннің өзіне тұз өндіруді жетілдіруге арналған бірегей құралды аяғына дейін жетілдіру мүмкіндігін беру туралы өтінішін айтып хат жазады. Сталин хатқа жауап береді және КСРО азық-түлік өнеркәсібі наркомының бұйрығымен Федор Бойко Төменгі Басқұншаққа, тұз өндіретін кәсіпорынға іссапарға жіберіледі. Жас жаңашыл азамат ойластырылған ісін аяқтайды. Құрылғы Мәскеумен мақұлданады, бірақ автор өзінің өнертабысын патенттеуге үлгермейді.

Павлодарда алғашқы электр беру желілері, тіпті алғашқы су құбыры Федор Константинович Бойконың арқасында пайда болғандығын көп адамдар біле бермейді.

1962 жылдан бастап соңғы күнге дейін оның өмірі Павлодар индустриалдық институтымен байланысты болды. Алдымен проректор, ал 1976 жылдан бастап жоғары оқу орнының ректоры болып жұмыс істеді, оның негізгі корпустарының құрылысын басқарды. «Өндірістік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау» кафедрасын басқарды. 1980 жылы докторлық диссертациясын қорғады, электр жүктемелерін анықтау бойынша әлемдегі бірінші басшылықтың авторы болды.

Ол әзірлеген құралдардың бірі Резонатор атауын алды. Бұл аппарат электр бөлшектерін топтастыра отырып, жарықтандыруды шамамен екі есе ұлғайтады, ал электр энергиясының шығынын 50%-ға дейін үнемдейді.

Федор Константиновичтің жарты ғасырдан астам ғылыми қызметінде 200-ден астам ғылыми жұмыс жазылды, электротехника саласында 14 бірегей өнертабыстар ұсынылды. Ол жиырмадан аса ғылым кандидаттарын дайындады, оның жетекшілігімен бірнеше докторлық диссертация да қорғалды.

Көрнекті ғалым қайраткердің құрметіне Павлодарда мемориалдық тақта орнатылды және электр энергетикасы кафедрасында зертхана ашылды.