«Қалмаққырған жерін археологиялық-этнографиялық зерттеу» атты халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференция қонақтарын археологиялық

олжалармен, суреттер көрмесімен, экспедициялардың фотосуреттерімен қарсы алды.

Соғылған ұштықтардың дәл көшірмесін металлургия кафедрасының профессорлары соғып шығарды, ескі рецепт бойынша дайындалған көшпелі ел тағамдарын университеттің биотехнологтары қонақтарына ұсынды.

Сол күні «Серектасшайқасындағы шайқас» кітабының тұсауы кесілді, онда қазақтардың жоңғарлармен шайқасқандығы, ұрыс даласындағы қатысушылар құрамы туралы тарихи дәлелдер келтірілген.

Кітапты дайындауға белгілі ғалымдар – әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің профессоры Ирина Ерофеева, Ресей Федерациясының Қалмақ гуманитарлық зерттеулер институтының бас ғылыми қызметкері Владимир Тепкеев, тарихшы және өлкетанушы Дәурен Аяшинов, Қалмаққырған тау алқабын және оның төңірегін зерттеу жөніндегі жоба жетекшісі Виктор Мерц қатысты.

Павлодар облысының әкімі Болат Бақауов келесі жылы облыста тарихи нысандарды қалпына келтіру бойынша бірқатар жобалар жүзеге асырылатынын, атап айтқанда, Сабандыкөл 3 жерлеу рәсімі кешені, Әулиекөл қорымы қалпына келтірілетіндігін атап өтті.

Осы оқиға бойынша дереккөздің жетіспеушілігі ұзақ уақыт бойы ғалымдарға шайқастың толық суретін қалпына келтірулеріне мүмкіндік бермеді.

Сарапшылар экспедицияның арқасында осы оқиғаның нақты күні туралы айту ғана емес, сонымен қатар жаңа тарихи, картографиялық, этнографиялық деректермен толықтырылатын болды деген пікірге келді.

Ғалымдар зерттеу нәтижелерін жариялады, нақты уақытты, шайқас орны мен оның құрамын көрсетті. Сонымен қатар, шайқастың картасы жарияланды, халықтық жасақ жетекшілерінің есімдері нақтыланды – Сарыарқадағы қазақ руларының көпшілігінің өкілдері, ауданның дұрыс атауы Қалмаққырған деп аталды. Жаңа алынған деректер Қазақстан тарихы оқулықтарында және энциклопедияларда көрсетіледі, ал шайқас орны Павлодар облысындағы қасиетті орындар картасына енеді.