Павлодар облысының Май ауданында Торайғыров университеті мен Алтай мемлекеттік университетінің ғалымдарының бірлескен экспедициясы жаңалық ашты. Жұмыс барысында Қалмаққырған тауларында VIII ғасырдағы көшпенділердің іздері табылды, олар аймақтың ежелгі халықтарының өміріне жаңа жарық түсірді.

Тамыз айында т.ғ. к. Илья Мерцтің жетекшілігімен Торайғыров университеті мен т. ғ. д. Сергей Грушиннің жетекшілігімен  Алтай мемлекеттік университеті Павлодар облысының Май ауданында Қалмаққырған тауларында  бірлескен археологиялық экспедиция өткізді, онда Аққайың қонысын археологиялық зерттеу жалғастырылды.

Ескерткіште жүргізілген жұмыстардың нәтижесінде жаппай тас блоктардан салынған тікбұрышты пішінді шаруашылық құрылыстарының қалдықтары зерттелді. Мәдени қабаттан керамикалық кешен, бірқатар тас және темір бұйымдар, сондай-ақ солтүстік-шығыс Сарыарқаның ортағасырлық көшпенділерінің материалдық мәдениеті мен шаруашылығының дамуын көрсететін остеологиялық материалдардың коллекциясы алынды.

- Ескерткіштің бірегейлігі - бұл бір қабатты және біздің дәуіріміздің VIII ғасырындағы тұрғын үй алаңының жұмысының өте қысқа кезеңін көрсетеді, бұл оның нақты хронологиясын жасауға мүмкіндік береді және аймақтың ортағасырлық көшпенділерінің қоныстарын зерттеуге арналған анықтамалық кешен ретінде қарастыруға мүмкіндік береді. Жүргізіліп жатқан зерттеулер өңірдің ортағасырлық тұрғындарының тіршілігін қамтамасыз ету жүйесін зерттеумен байланысты Ертіс өңірі археологиясында жаңа перспективалық бағыт ашатынын атап өту қажет, бұл бұған дейін қолға алынбаған, - деп атап өтті ғалымдар.

Сонымен қатар, жұмыстар университеттер арасындағы ынтымақтастық туралы шарт негізінде және "Үлкен Алтайдың" түркі әлемі: тарих пен қазіргі замандағы бірлік пен алуан түрлілік" жобасы шеңберінде жүргізіледі.