Торайғыров университетінің ғалымдары Парижде ISO 17025 сәйкес зертханалық аудит жүргізу бойынша үш күндік курстан  өтті.

- Кез-келген тәжірибе адамға пайдалы, әсіресе ғалымдар үшін. Бәсекеге қабілетті мамандарды тәрбиелеу үшін біз мұның Қазақстаннан тыс жерлерде қалай жасалатынын білуіміз керек. Сондықтан Торайғыров университетінде шетелдік әріптестерінің тәжірибесін зерделеу мүмкіндігі бар екеніне әрқашан қуанышты. Сонымен, ToU шынымен де білімді жаһандандыру процесіне кіреді деп айта аламыз. Әрине, мұның бәрі мемлекеттің қолдауынсыз және әлемнің ең үздік жоғары оқу орындарымен ынтымақтастық орнатуға тырысатын Ғылым және жоғары білім министрлігінің жұмысынсыз мүмкін болмас еді, - деп атап өтті ЖОО ректоры Еркін Садықов.

Естеріңізге сала кетейік, 2022 жылдың қараша айында Парижде өткен жоғары оқу орындарының Қазақстан-Француз форумы аясында Торайғыров университеті стандарттау және метрология саласындағы ғылыми ынтымақтастықты бастады.

Айта кетейік, Қазақстанның Франциядағы елшілігінің өкілдері ұлттық метрология және сынақтар зертханасымен (LNE) келіссөздерді ұйымдастыруға көмек көрсетті, нәтижесінде Виктор Камкин мен Ақмарал Мұхамеджанова бастаған ауыл шаруашылығы ғылымдары факультетінің профессор-оқытушылар құрамы "ISO 17025 талаптарына сәйкес зертхананың аудитін ұйымдастыру" тақырыбында семинар өткізді.

Үш күндік семинар барысында Қазақстаннан барған қатысушылар халықаралық стандарттарды, аудит техникасы мен құралдарын, менеджмент жүйелерін (ISO 19011) енгізудің Француз тәжірибесімен танысты. Семинар аясында LNE зерттеу және дамыту жөніндегі директоры М. Шамбон ханыммен кездесу өтті. ҚР Франциядағы елшілігінің қолдауымен метрология саласындағы екіжақты ынтымақтастықты одан әрі дамыту мақсатында қазақстандық университет пен француз институты арасында өзара түсіністік туралы Меморандумға қол қойылды.

- Оқыту теориялық материалмен қаныққан, практикалық бөлігі де болған. Халықаралық стандарттар бойынша, зертханалық аудитті дұрыс жүргізу бойынша құнды білім, аудитордың рөлі туралы – аудит кезінде өзін қалай дұрыс ұстау керектігі туралы білім алынды. Біз практикалық жағдайларды, зертханалық аудиттің нақты жағдайларын талдадық. Бұл білім біз үшін маңызды және ToU - да қолданылатын болады, - деп атап өтті Ақмарал Мұхамеджанова.