Торайғыров университетіне Ғылым және жоғары білім министрінің шетелдік ғалымдарды тарту бағдарламасы аясында 12 елдің дәріскерлері келді.

Дәрістер мен семинарлар химиялық технологиялар, қаржы және есеп, макро және микроэкономика, экология, архезоология, әлеуметтік және этнолингвистика, агротехнология, биотехнология және т.б. бағыттар бойынша өтті.

Айтпақшы, Үндістаннан келген профессор Дханхар Сурендер көкөніс өсімдіктерінің 70 жаңа сорттары туралы айтып берді, сондай-ақ Павлодар облысы жағдайында жаңа үнді сорттарын енгізу және сорттық сынау үшін перспективалар мен мүмкіндіктерді атап өтті.
Ол суармалы егіншілік саласында тәжірибе алмасу әлеуетін, топырақ-климаттық жағдайларды ескере отырып, тыңайтқыштарды қолдану нормасын айқындауды және тұзданумен күресуді атап өтті.

Ұлыбританиядан келген профессор Алан Оутрам археологиялық зерттеулер орталығының директоры Виктор Мерцпен одан әрі бірлесіп жұмыс істеу үшін осында қалуды жоспарлап отырғанын айтты, сондай-ақ Торайғыров университетінде Еуразияның дала аймағындағы неолитизация және өндіруші шаруашылықты қосу мәселелерін зерттейтін халықаралық жобаларға көптен бері қатысып келе жатқанын атап өтті.

Шон Крумми ұрықтандыру және эмбриондарды жуу туралы айтты. Сонымен қатар, ирландиялық маман жоғары геномды бұқаларды өсіру бағдарламаларына жауап береді. Шон Крамми ынтымақтасатын "Al Total Kazakhstan" ЖШС фермерлерге шаруашылықтардың қажеттіліктеріне бейімделген элиталық бұқалар мен асыл тұқымды шешімдерді қамтитын қолдан ұрықтандыру жөніндегі бағдарламаларды ұсынады. Торайғыров университетінің ғалымдары да осы салада көптеген жылдар бойы жұмыс істеп келеді.

- Қазақстандық жоғары оқу орындары әрдайым жоғары білімнің үздік тәжірибелерін зерделеп, әлемнің қалған ғалымдарының немен жұмыс істеп жатқанын біліп, олармен өзара іс-қимыл жасауымыз керек. Бұл біздің жоғары оқу орындары мен мамандардың жаһандық бәсекелестікке қаншалықты дайын болатынына, демек, әлемдік еңбек нарығында қаншалықты сұранысқа ие болатынына байланысты, - деп атап өтті Еркін Садықов.

Айта кетейік, ToU шетелдік профессорларды тұрақты негізде шақырады. Университетте Үндістан, Түркия, Пәкістан, Чехия, Польша, Германия, Ресей Федерациясы, Испания, Хорватия, Ирландия, Черногория және Ұлыбританиядан келген профессорлар дәріс оқыды.