Ежелгі Невель қаласында Кеңес Одағының Батыры Мәншүк Мәметованың туғанына 95 жыл толуына орай мерекелік іс-шаралар өткізілді. Мерекеге Павлодар облысының делегациясы қатысты, оның ішінде С. Торайғыров атындағы ПМУ-дың аға оқытушысы Аслан Азарбаев бар.

А. Азарбаевтың айтуынша, Қазақстан тарихы кафедрасының оқытушылары мен студенттері «Вахта памяти» еске алу шарасына 2009 жылдан бері дәстүрлі түрде қатысып, кезінде соғыс болған алаңдарға барады, соғыстан қалған қалдықтарды іздестіруге көмектеседі.

«Мен Псков жерін аралап көруді және Невель қаласын өз көзіммен көруді көптен армандадым. Өйткені, ол қазақстандықтар жеңіске жеткен тарихи жер. Көптеген батыр бабаларымыз Отан үшін өмірін берді, оның ішінде біздің атақты жерлесіміз, бірінші кадрлық офицер Әбілқайыр Баймолдин бар»- дейді ол.

Ол сондай-ақ, қаланың 500 жылдан астам тарихы барын атап өтті. Мұнда біздің жерлестеріміз - Мәншүк Мәметова, Ибраим Сүлейменов, Әбілқайыр Баймолдин және басқа да отандастарымыз ерлікпен шайқасты.

Мәншәк Маметов - жас пулеметші, Кеңес Одағының Батыры атағын алған алғашқы қазақстандық әйел. Соғыс басынан бастап ол писар болып жұмыс істеді және өзіне берілген міндетті мінсіз орындады.

1943 жылы Мәншүк Мәметова қызмет еткен батальоны қарсыластың қарсы шабуылын жоюға бұйрық алды. Қатты шайқаста ол ауыр жарақат алды, бірақ 70 жауынгерді жоятын шайқасты жалғастырды.

Ұмытылмас шайқастан кейін 74 жыл өткен соң, Маншүктің қайтыс болған жерінде тікенекті сымның үзінділері табылды, оның айналасындағы шұңқырлардың іздері әлі де көрінеді.

Бүгінде барлық қазақстандықтар мен Невель қаласының тұрғындары жас батырдың есімін құрметтейді.

«Гвоздика» іздестіру бөлімінің командирінің орынбасары Иван Малахов: «Батырлар бәрімізге ортақ, ал Невель үшін қазақтар бауыр іспетті. Себебі, олар бұл жерді қорғауға көмектесті», - дейді.