Жобаның өткiзілуi "Шоқан жолдары" тұлғаның кешендi зерттеуiн зертхананың қызметi шеңберiнде ғылыми-зерттеу жұмысы жүзеге асырады.

Жас ғалымдар, студенттер мен магистранттар, шығармашылық интеллигенция өкілдері, кең қауым тарих пен өлкетанудан, мәдениет пен философия ғылымдарынан Қазақстан мен жақыт шет ел елдеріне экспедициялар өткізеді. Шоқанның жолдарымен жүре, оның өмірі туралы материал жинаумен қатар жасөспірімдермен халық арасында мәдени ағартушылық жұмыс жүргізеді.

Жоба қатысушылары С.Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттік Университеті ғылыми және қоғамдық өмірінде, республиканың, жақын және алыс шет елдердің көптеген қызықты ашылуларында бастамашысы болып табылады. «Шоқан» клубы халықаралық Пушкин Үйінің мүшесі, көптеген халықаралық сайыстар мен жобаларда қатысады. «Шоқан» клубы аясында шешендік өнер мектебі, «Театр достары» клубы жұмыс істейді.

Халықаралық жоба қатысушыларының дала экспедициясының маршруттары:

2008 ж. –Көкшетау-Сырымбет- Омск,
                       Омск- Көкшетау- Сырымбет

2009 ж. - Омск- Көкшетау-Алтын Емел
                      Алтын Емел - Көкшетау - Омск

2010 ж.- Көкшетау – Омск- Санкт-Петербург
                      Санкт Петербург- Омск- Көкшетау

2012 ж. Алматы-Тамгалы-Тас,
                      Кокшетау-Алматы- Қарағай Сай,

2013 ж. Павлодар-Семей-Тансык
                       Павлодар-Сыоымбет- Құсмұрын
                       Павлодар-Омск-Ботай

ТІЛ ЖӘНЕ МӘДЕНИЕТ

Мәдениетаралық коммуникацияның конференциялар, семинарлар, ғылыми лекториялар, мәдениеттанулық марафондар өткізу арқылы дамуы. Ғылыми сферада өз өзін дамыту мақсатында жағадай жасау. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 2008-2015 жж. арасында және мемлекеттік «Мәдени мұра» бағдарламасы кезеңіне «Джей Энд Эс» халықаралық компаниясымен қызметтестік жоспарланған.

Ғылыми ағарту өкiлдерiнiң үздiктерiнің өмiрін насихаттау мақсатында жұмысты жүзеге асырады.

2008 жылдан бастап, «Алқа» республикалық радиосында философия ғылымдарының докторы Философия және мәдениеттану кафедрасының профессоры Кошенова Р.Н. мәдениеттанулық жобасы іске асырылуда.

Қазақстан Тәуелсіздігінің 20 жылдығына жоба жетекшісі, философия және мәдениеттану кафедрасының профессоры Кошенова Р.Н. « Тарих және Тәуелсіздік философиясы» атты авторлық радиобағдарламалар мен ғылыми лекциялар дайындалған.