Торайғыров университетінде қазақтың көрнекті ғалымы, геология-минералогия ғылымдарының докторы, Қазақ КСР Ғылым Академиясының тұңғыш президенті, КСРО Ғылым Академиясының академигі Қаныш Имантайұлы Сәтбаевқа арналған "XXIV Сәтбаев оқулары" атты жыл сайынғы Халықаралық ғылыми конференция өтті.  Аталмыш шара Қаныш Имантайұлы Сәтбаевтың 125 жылдығына арналған мерейтойлық іс-шара болып табылады.

Шараның ашылуында ҚР Ғылым және жоғары білім вице-министрі Дархан Ахмед-Заки, Павлодар облысы әкімінің орынбасары Айзада Құрманова, ҚР ҰҒА президентінің м.а., с. ғ. д., профессор, ҚР ҰҒА академигі Серік Сейдуманов, ҚР ҒЖБМ ҒК, Өсімдіктер биологиясы және биотехнологиясы институтының бас директоры, б.ғ.д. профессор, ҚР ҰҒА академигі Кабыл Жамбакин және академик Қаныш Сәтбаевтың немересі, х.ғ.д., профессор Алима Жармағамбетова  құттықтау сөз сөйледі.

- Сәтбаев оқулары тек ғылыми конференция емес. Бұл жаңа идеялар мен жаңалықтардың бастауы. Дәл осы жерде біздің сайтта алғаш рет көптеген ғылыми әзірлемелер ұсынылды, олар кейіннен практикалық қолданысқа түсері анық. Біздің оқуларға қатысушылар арасында қоғам мәселелерін шешуде ғылыми көзқарасты қолданатын жастар мен оқушылардың саны артып келе жатқаны қуантады. Жиырма төртінші Сәтбаев оқуларына қатысушылар арасында бірегей жобаларды ұсынатын балалар бар, - деп атап өтті ЖОО ректоры Еркін Садықов.

ЖОО базасында оқушылар мен студенттердің ғылыми жобаларының көрмесі өтті, онда ғарыш кеңістігін тазартуға арналған пилотсыз құрылғы, орман шаруашылығын қорғаудың автоматтандырылған жүйесі, пайдалы автогаджет және тағы басқалар ұсынылды.

Секциялық отырыстардың қорытындысы бойынша жеңімпаздарды марапаттау рәсімі өтті. Ғылыми мақалалар жыл сайынғы жинаққа енеді.

Байқауға 1488 мақала қабылданды, барлығы 35 секциялық отырыс өтті.