Торайғыров университетінің делегациясы Қазақстан Республикасы  Ғылым және жоғары білім вице-министрі Камил Акатовпен кездесуге қатысты.

Вице-министр атап өткендей, елімізде ғалымдар мен зерттеушілердің саны соңғы жылдары 1,5 есе өсті, ал ғылымды қаржыландыру бірден 70% - ға өсті.

- Бірнеше реформаларға қарамастан, Қазақстанда соңғы 30 жылда ғылым экономикалық дамудың драйвері болған жоқ, - деп атап өтті Камиль Акатов. - Басқа посткеңестік елдердегідей, біз де барлық кемшіліктерді ескерудеміз: ғылыми қызметтің төмен деңгейі, оның мемлекеттік қаржыландыруға сыни тәуелділігі, бизнестің төмен сұранысы, кадрлардың кетуі және жас ұлғаюы. Республиканың ЖІӨ-дегі ғылымның үлесі төмендеп келеді және бүгінде небәрі 0,13%  құрайды.

Вице-министрдің айтуынша, қазіргі заманғы білім беру жүйесінің мақсаты жаһандық еңбек нарығы жағдайында тиімді жұмыс істей алатын жаңа формациядағы кадрларды даярлау болып табылады. Ол үшін Қазақстанда 2029 жылға қарай шетелдік жоғары оқу орындарының 12 филиалын ашу жоспарлануда. Сондай-ақ, бұл процеске талантты шетелдік жастарды тартқысы келеді.

Жоғары оқу орындарының, әкімдіктердің және бизнес-құрылымдардың күш-жігерін шоғырландыру үшін "Мамандығым болашақ" жобасы іске қосылады. Оның негізінде жаңа кәсіптер атласын зерттеу нәтижелері жатыр. Жұмысты ұйымдастыру және оған қажетті қаржыландыру қазірдің өзінде кепілге қойылған. Жоба еліміздің бес өңірінде, оның ішінде Павлодар облысында іске асырылуда.

Айта кетейік, Торайғыров университеті Жаңа кәсіптер атласы аясында Инновациялық білім беру бағдарламаларын әзірлейтін бірінші университет болды. Жаңа оқу жылында ЖОО-да бірден 12 бағдарлама іске қосылады.