РФ-ның ғылымға еңбегі сінген қайраткер, РФ-ның жоғарғы білімнің құрметті жұмыскер, биология ғылымдарының докторы, профессор Валерий Лаврентьевич Петухов С.Торайгыров ат.Павлодар мемлекеттік университетіне 2011 жылдың қыркүйек айында «Ветеринарлық генетика» бойынша дәрістер курсын өткізген.

Валерий Лаврентьевич Петухов 600 жұмыстарының авторы, оның 130 шетел елдерінде жарияланған, жоғарғы білім орындарына арналған 6 оқулық, көптеген оқу көрнекті құралдарын, 8 монография, 23 авторлық куәлікпен патент шығарған. Валерий Лаврентьевич ТМДның ветеринарлық генетика жаңа ғылым негізін қалаушыларының бірі болып саналады, «Ветеринарлық генетика» пәнінің шығарушы, жоғарғы оқу білім беру орындарына арналған «Ветеринарлық генетика» оқулықтарының авторы (авторлас) болып табылады, ветеринарлық генетика және іріктелім ғылыми мектебін қалаушы. Приобъ және прибайкал ірі мүйізді мал түрлерін серіктес авторы болып табылады.

Агрономия, биология, зоотехнология және биотехнология студенттеріне «Қазіргі генетиканың актуалды мәселелері» тақырыбына дәрістерін өткізу кезінде, өтілімі көп мұғалім дәрісте отырған студенттермен және мұғалімдермен оңай тіл табысты. Дәрістер әңгіме түрінде өткізіліп, еркіндік атмосферасы орнатылған, бұл арқылы тыңдаушыларға  дәрістер курсы оңай қабылданған.

Валерий Лаврентьевич «Ветеринарлық генетика» ғылымның негізгі ұғымдардан бастап, қазіргі генетиканың негізгі мәселелерге көшті, көптеген деректер мен оқиғалар келтірілген.

Дәрістің соңында қорытындылар шығарылған және қабылданған ақпарат бекітілген. Валерий Лаврентьевич Петухов бүкіл Агротехнология факультетіне тек қана жағымды әсер қалдырған.