2009 жылдың 18 наурызында «Жоғары оқу орындарындағы тәрбие жұмысының механизімін жетілдеру» тақырыбына С.Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттік университеті негізінде ҚР тәрбие ісі жөніндегі проректорлардың, білім және ғылым министрілігінің өкілдерінің, Қазақстан халық Ассамблеясының, Павлодар облысының ішкі саясат басқармасының және жастар ұйымдары басшыларының қатысуымен Республикалық семинар-кеңес өтті.

Қатысушылардың жалпы санын 43 Республиканың әртүрлі жоғары оқу орындарының өкілдері құрады.

Негіздеуі: Қазақстан Республикасы білім және ғылым Министрі Түймебаев Ж.К. бекіткен 2008 жылдың екінші жарты жылдығы мен 2009-2010 оқу жылдарына жоғары оқу орындарынның тәрбие жұмысы шараларының жоспары.

Үлкен көлемді шараның негігі мақсаты жоғары оқу орындарының тәрбие жұмысының тиімділігін қамтамасыздандыру 2009 жылдың 6 наурызында өткен ҚР Парламент палаталарының бірлескен отырысында мемлекет басшысының Қазақстан халқына: «Дағдарыс арқылы жаңару және даму» үндеу хатында айтылған сөзінің шегінде, этника аралық қатынастары мен жастардың патриоттық тәрбиені идеологиялық жұмысы арқылы күшейту болды, ал оны іске асыру Республикалық семинар-кеңесі баяндаушыларының алдына келесі міндеттер қойылды:

• 2009 жылдың 6 наурызынан мемлекет басшысының Қазақстан халқына: «Дағдарыс арқылы жаңару және даму» үндеу хатында айтылған сөзінен жоғары оқу орындарының негізгі бағыттарын іске асыру бойынша тәрбие жұмысын ұйымдастыру;

• Жеке адамның жоғары рухани-өнегелік мәдениеті мен патриоттық санасын, деструктивтік тенденцияларға тұрақтылығын қалыптастыруды тәрбиелеу арқылы мемлекеттік жастар саясатының негізгі бағыттарын түсіндіру;

• Студент жастарының адамгершілік құндылықтарының жүйесін қалыптастыру (еңбек сүйгіштік, өз халқының тілін, мәдениетін және дәстүрлерін құрметтеу, отбасылық құндылықтарды көрсету, үлкендерді сыйлау, кәсіпшілік, белсенділік, тапқырлық, заңғабағынушылық, ынталылық креативтік және бәсекешілік, мобильдік, танымдыққа, өз-өзін қалыптастыруға, өз-өзін тәрбиелеуге, өз-өзін іске асыруға ұмтылу);

• Демалыс және жоғары оқу орынын бітірген кезде жаңа әдістерді жасау, жастар ортасында заңбұзушылық пен қылмыстың алдын-алу шаралары.

Семинар-кеңес жұмысы 2 блоктан – пленарлық және секциялардағы жұмыстан құрылды.

Республикалық семинар-кеңес шаралар жоспарына: Университет Технопаркына, С.Торайғыров атындағы ПМУ-не, С.Торайғыров атындағы ПМУ Студенттік филармониясына бару болды.

Пленарлық отырыста баяндамалармен: Қазақстан Республикасының білім және ғылым Министрінің Кеңесшісі Жексембекова В.А., Қазақстан халық Ассамблеясының председателінің орынбасары Свинцицкий В.З., Қазақстан Республикакасының Президент Әкімшілігінің Қазақстан халық Ассамблеясының Секретариат инспекторы Шанаи Н.И., Еуразия гуманитарлық институтының ректоры Құсаинов А.К., ҚР НАО БҒМ Ы.Алтынсарин атындағы жеке адамды әлеуметтендеру Институтының директоры Демеуова М.Е. шықты.

Пленарлық отырыс аяқталғаннан кейін пресс-конференция, секциондық отырыстар өткізілді:

• «Экономикалық тұрақсыздық жағдайда студент жастарымен идеологиялық жұмысты күшейту. Оқу үрдісіне тәрбие жұмысының интеграциясы»
  • «Мемлекеттілікті күшейту шарты ретінде жастар ортасында патриоттық және толерантық дүниетанымды қалыптастыру»
  • «Оқу орнын аяқтағаннан кейін жастардың жұмыс бастылығы мен жұмысқа орналастыру жұмысы бойынша жоғары оқу орындарын ұйымдастыру».

Отырыстың қорытындысынан отырыс резолюциясы (бірге ұсыналыды).

Осы шара БАҚ-та: «Хабар», «Астана», «Рахат-ТВ», «КТК 7», «Казахстан-Павлодар» телехабарларында , Павлодар облыстық радиосында, «Республика», «Сарыарка Самалы», «Шахар», «Аргументы и Факты», «Версия» газеттерінде берілді.