Торайғыров университетінде қазақ-жоңғар соғысының 380 жылдығына және «Ақтабан шұбырынды, Алқакөл-Сұламаның» 300 жылдығына арналған «Өмір мен бостандық үшін» атты дөңгелек үстел өтті.

Университетіміздің ғалымдары Аслан Әзірбаев, Айгүл Тұрлыбекова, Ботагөз  Елмұратова және Серік Бастемиев баяндама жасап, қазақ-жоңғар тарихының негізгі кезеңдерін талқылады.

Қазақ-жоңғар соғысы 17-18 ғасырларда Қазақ хандығы мен Жоңғар хандығы арасындағы бірқатар қақтығыстар болды. Соғыс бір ғасырға жуық уақытқа созылды және екі жаққа да айтарлықтай шығын әкелді. Алайда олар Қазақстанның тарихы мен мәдениетін қалыптастыруда да маңызды рөл атқарды.

Дөңгелек үстел сарапшыларға тарихи оқиғалар туралы білімдері мен көзқарастарымен бөлісу үшін платформа ұсынды.